Povaljski općinski vijećnik, Tonči Zlatar, ukazao je još jednom na problem potonulog broda u Povljima. Brod Marko Polo potonuo je prije više od 4 godine, nakon što je dvije godine propuštao more. Brod je, prema posljednjim dostupnim informacijama, u vlasništvu tvrtke “Arcobaleno tours”, čija je suvlasnica Lucija Vlahović, koja ih je kupila kreditima Hrvatske banke za obnovu i razvoj. U članku “Razbijena flota poduzetnice s Brača prkosi sudu i Kapetaniji” iz 2014. godine Davor Vidan, splitski lučki kapetan navodi kako je vlasnici izdan nalog za uklanjanje broda. No, ni 5 i pol godina kasnije, brod još uvijek nije uklonjen.

FOTO | Martin Čundrić

Sva nastojanja lokalne vlasti da se rješi problem broda (a bilo ih je…..) nisu urodila plodom. Brod je pred raspadom i prevrtanjem. Po lošem vremenu postoji mogućnost da se dijelovi odlome i porazbijaju brodove u vali.

Tonči Zlatar

No, ni tu nije kraj problemima. Naime, brod naliježe na rezervnu cijev kolektora koju je zgnječio i razbio. U slučaju dodatnog oštećenja glavnog kolektora cijeloj uvali prijeti ekološka katastrofa.

FOTO | Martin Čundrić

Ronioci su prije dvi godine utvrdili da je brod oslonjen samo provom i krmom te da je truo po boku u dužini nekoliko metara. Opasnost predstavljaju i razbijeni prozori, stoga Zlatar upozorava da se ovdje ipak ne radi o ronilačkoj atrakciji (jer su mnogi amaterski ronioci već i istraživali brod), već prije svega o velikom ekološkom problemu koji potencijalno može ugroziti plovila na vezovima, ali i one koji u Povlja pristižu za vrijeme plime ili po noći, kada brod gotovo uopće nije vidljiv.

Pridružujemo se apelu za hitno rješenje ove situacije. Zlatar napominje, na svojoj Facebook stranici i grupi Turististička zajednica mjesta Povlja, kako su već više puta kontaktirali različite institucije s ciljem rješenja ovog problema, ali do sada uvijek bezuspješno. Ukoliko netko od naših čitatelja ima savjet ili želi pomoći u rješenju problema, neka ostavi kontakt u komentaru!

Leave Comment

Ova internet stranica financirana je sredstvima Europske Unije, putem Kohezijskog fonda i Programa OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., Zaštita okoliša i održivost resursa, u sklopu projekta “Zeleni Brač - edukacijom do održivog gospodarenja otpadom na Braču” čija je ukupna vrijednost 299.490,00 kn. Sadržaj internet stranice isključiva je odgovornost Grada Supetra.

Grad Supetar

Vlačica 5, 21400 Supetar

+385 (0)21 756-710

www.gradsupetar.hr